Joanna Trzcińska | Przyszedłem do ciebie, ale cię nie zastałem

Wernisaż 4 kwietnia 2025 roku był okazją do spotkania wybitnej interdyscyplinarnej artystki Joanny Trzcińskiej oraz zanurzenia się w jej wieloznacznej i wielokierunkowej sztuce.
Monumentalność i majestat prac Joanny Trzcińskiej (od przeskalowanych prac na deskach-matrycach po maleńkie obiekty ready made) wywarły na gościach wernisażu niezapomniane wrażenie. Joanna Trzcińska sięga w swojej pracy po różne tematy - od fascynacji nieuchwytną istotą wody czy materią kamienia, poprzez głębokie studia światłocieniowe postaci ludzkiej, po odniesienia kulturowe wynikłe z przecięć i napięć na linii sacrum-profanum. Swą twórczość artystka podsumowuje lakonicznie - jest o człowieku i o życiu. A w rozwinięciu: o niewyczerpywalnym kształcie wody, która okala człowieka od zarania dziejów i niesie w sobie energię zmiany, o świetle i o ciemności, które modelują dosłownie i w przenośni figurę człowieka, i w końcu - o bezbronności wobec cierpienia, z którym przychodzi się zmierzyć w samotności każdemu człowiekowi. Ta wzruszająca egzystencjalna prawda skupiła się ostatnio w twórczości artystki w figurce udręczonego Chrystusa - "pasyjce", która ewokuje przeróżne konotacje symboliczne, na czele z odniesieniami emocjonalnymi, narracyjnymi i kulturowymi.

Artystka od jakiegoś czasu tworzy serie z wykorzystaniem owego motywu, komponując go z formami rzeźbiarskimi - czy to naturalnym otoczakiem, czy odlewem o kamiennej strukturze. Eksperymenty z materiałem poszerzone są również o blachy i metalowe ready mades. Istotnym zatem założeniem artystki jest wykorzystywanie przedmiotów gotowych, znalezionych, odzyskanych - a następnie odkrywanie ich jakości w nowych konfiguracjach oraz czerpanie z potencjału ich oddziaływań poprzez appropriation art lub zestawienia na zasadzie oksymoronu. Wydobywanie przestrzeni, podkreślanie faktur danych materiałów jest zabiegiem odnoszącym się do doświadczenia zmysłowego - owe faktury bowiem kojarzą się z określonymi haptycznymi walorami i cechami, które z kolei dodają kolejne warstwy znaczeniowe. Artystka nieustannie przekracza granicę swojej dziedziny (pierwotnie: malarstwo) i rozszerza metody ekspresji. W jej repertuarze są zarówno środki minimalistyczne, oparte na geście i koncepcie, jak i doskonale opanowany warsztat plastyczny.

Zapraszamy do zwiedzania zaskakującej i przejmującej wystawy Joanny Trzcińskiej do 25 maja 2025 roku.

Alicja Gołyźniak