Dostępność

Dostępność Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu
Budynek Galerii powstał w latach 2008-2010. Jest usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie MCK SOKÓŁ, stanowiąc nowoczesne skrzydło głównej siedziby. Jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

MENEDŻER/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Katarzyna Kożuch: znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 30, e-mail: k.kozuch@mcksokol.pl
 

DOJAZD DO GALERII BWA SOKÓŁ

Jesteśmy w centrum miasta. W przypadku braku własnego środka transportu można w dogodny sposób dojechać komunikacją miejską (przystanki - ulice: Długosza, Konarskiego i Kościuszki). Parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki.
 

OTOCZENIE INSTYTUCJI

Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku znajduje się na poziomie parkingu.
 

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI

Recepcja i oznakowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, którą użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz, znajdują się na poziomie wejścia do budynku. Każda kondygnacja budynku dostępna jest poprzez windę osobową, której każdy poziom jest zapowiadany przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy posiadają napisy punktowe oraz alfabetem Braille’a.

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

Koordynator dostępności: 
Sylwia Kielusiak - specjalista ds. edukacji, znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 64, e-mail: s.kielusiak@mcksokol.pl 

  • bieżące wystawy wraz z replikami eksponatów
  • od listopada 2017 roku, wraz z wystawą ANTONISZ. INTERPRETACJE został w Galerii zamontowany system beaconów oraz uruchomiona specjalna aplikacja, umożliwiająca zwiedzanie wybranych wystaw osobom z dysfunkcją wzroku, połączona ze stroną internetową
  • strona internetowa – nowa strona internetowa spełnia wszystkie wymogi dostępności dla osób z dysfunkcjami wzroku
  • psy asystujące są mile widziane - w recepcji znajduje się dla nich miska z wodą
  • formy edukacyjne przygotowane do aktualnej wystawy
  • warsztaty tematyczne organizowane na podstawie rezerwacji i zgłoszeń

Zwiedzanie wystawy
Istnieje możliwość organizacji indywidualnego lub grupowego zwiedzania aktualnie prezentowanej wystawy. Pracownicy Galerii dostosują scenariusz wizyty do potrzeb zwiedzających. 

Warsztaty edukacyjne prowadzone są przez cały rok szkolny dla każdego, dostosowane do indywidualnych potrzeb i poziomu rozwoju czy dysfunkcji uczestników. Koordynator przyjmujący rezerwacje zawsze omawia z opiekunami formę zajęć i dostosowuje je do wybranej grupy.
 
Proponowane tematy zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży:

CIĘCIE_GIĘCIE (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Warsztaty o dizajnie, podczas których uczestnicy mają okazję zrobić coś z niczego, zabawić się w projektantów i stworzyć niebanalne przedmioty codziennego użytku. Podczas każdego spotkania prowadzący opowiada o wybranym, światowej sławy projekcie, począwszy od tych klasycznych, po te najbardziej "zwariowane".

Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

CZTERY KĄTY_SZTUKA PIĄTY (niepełnosprawność ruchowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Celem warsztatów jest zainteresowanie instytucją kultury, jaką jest Galeria w kontekście sztuki współczesnej, jej nowoczesną architekturą oraz przestrzenią wystawienniczą. Uczestnicy zwiedzają wystawę aktualnie prezentowaną w Galerii, a następnie w grupach projektują swoją własną galerię, zadecydują, co w niej będzie pokazane, jaka będzie jej nazwa i w jakim miejscu w Nowym Sączu mogłaby być wybudowana. Wchodzą w role artysty i architekta. Przygotują makietę galerii i własne modele dzieł sztuki, które następnie umieszczą w zaprojektowanej przez siebie przestrzeni.

Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.
 
PO NITCE_ZA SZTUKĄ (niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, intelektualna, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Warsztaty mające na celu rozwój ogólnoplastyczny z naciskiem na naukę różnych technik plastycznych i ich praktyczne wykorzystanie, m.in.: malowanie zarówno pędzlem, jak i palcami, stopami, rysowanie, lepienie z masy plastycznej, plasteliny, rzeźbienie, wycinanki, układanki, tworzenie kolaży, „wydrapywanki” oraz wiele innych.

Zajęcia plastyczne są jednym ze sposobów wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka. Dają radość tworzenia, dotykania, manipulowania, oglądania i dalej idąc doświadczania świata zewnętrznego. W przypadku dzieci upośledzonych umysłowo, celem takich zajęć nie jest zrobienie pięknego, wspaniałego dzieła, lecz przekonanie dziecka, że jest sprawczy, że potrafi „coś” stworzyć.

Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.
 
SZTUKA FORMY (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Uczestnicy warsztatów poznają różne materiały i techniki rzeźbiarskie oraz proces powstania rzeźby od pomysłu do realizacji. Celem warsztatów jest nauka obserwacji i uwrażliwienie na formę. Efektem zajęć będą samodzielnie stworzone rzeźby z różnych materiałów.

Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

POLITYKA CENOWA

Bilet normalny - 5 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) - 3 zł
Bilet grupowy (od 10 os.) - 2 zł/os.
Bilet rodzinny (1-2 rodziców+dzieci) - 1 zł/os.
Bilet promocyjny - 1 zł/os. w każdą środę
Warsztaty - 5 zł

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI

W razie uruchomienia alarmu pożarowego i ewakuacji - winda zjeżdża lub wyjeżdża tylko na parter i z tego poziomu należy opuścić budynek na zewnątrz, kierując się do drzwi oznakowanych do ewakuacji. Niedowidzący muszą mieć opiekuna do wyprowadzenia.