Oferta edukacyjna Galerii BWA SOKÓŁ 2020/2021

17 sierpnia - 10 września 2020

Galeria BWA SOKÓŁ

Sztuka
Warsztat
Zapraszamy do zapoznania się z nową ofertą warsztatów w Galerii BWA SOKÓŁ. Zajęcia skierowane są do każdej grupy wiekowej - dla osób indywidualnie korzystających z oferty oraz dla grup zorganizowanych.

Zajęcia edukacyjne - wolny nabór

ZAJĘCIA Z MALARSTWA DLA DOROSŁYCH I SENIORÓW

Zajęcia praktyczne z elementami wiedzy teoretycznej. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki różnych technik malarstwa artystycznego oraz rysunku. Zajęcia rozpoczynają się od poznania podstawowych pojęć artystycznych oraz prostych ćwiczeń dotyczących kompozycji, kadrowania, perspektywy, rozłożenia ciężaru, a także barw. W ten etap włączone zostaną zadania takie jak:  wykonanie studium martwej natury oraz studium bryły. W drugim etapie odbywać się będą plenery oraz poznawanie technik malarskich takich jak akwarela, akryl i pastele.

Wolny nabór - poniedziałki, godz. 11.00 -13.00
SUTW – wtorki godziny do ustalenia
cena: 5 zł/osobę


RYSUNEK ARCHITEKTONICZNY DLA MŁODZIEŻY

Program zajęć obejmuje naukę rysunku architektonicznego, w którego skład wchodzą zagadnienia takie jak: główne założenia perspektywy, światłocień, rysunek z wyobraźni oraz natury, postacie, zwierzęta, urządzenia techniczne i mechaniczne (samochody), zagadnienia proporcjonalności i podziałów w naturze.
Tematyką jest wszystko, co nas otacza lecz ukazane na rysunku w sposób techniczny, ukazujący zarówno przesłanie estetyczne, jak również materiał oraz sposób działania. W trakcie zajęć oprócz nauki rysunku, uczestnicy kształtują swoją wyobraźnię, aby odtwarzać coraz bardziej skomplikowane konstrukcje.

Wolny nabór - czwartki, godz. 16.30-19.00 
Cena: 5 zł/osobę


WARSZTATY ART KAFE YOUNG

Zajęcia skierowane do młodych miłośników sztuki od 12 roku życia, w tym przygotowujących się do egzaminu maturalnego, edukacji w szkołach artystycznych czy studiów na Akademii Sztuk Pięknych i architekturze oraz kierunkach pokrewnych.

W programie:wykłady (od prehistorii do klasycyzmu i od romantyzmu do sztuki współczesnej– sylwetki artystów, epoki i style w sztuce),dodatkowo analiza dzieła sztuki, czytanie planów budowli, praca z arkuszem maturalnym,udostępnienie całej bazy ilustracyjnej, indywidualne konsultacje

Wolny nabór - piątki godz. 14.15 - 15.30
Cena: 5 zł/osobę


ZAJĘCIA ART KAFE

Warsztaty skierowane do osób dorosłych i seniorów. W trakcie zajęć poruszane są tematy związane z aktualnymi wystawami, uczestnicy sami tworzą pracę plastyczne związane z wybranymi tematami. W czasie trwania spotkań wychodzimy na wystawy, plenery i spotkania. W programie zajęć są wykłady, ćwiczenia plastyczne oraz zwiedzanie wystaw na terenie Nowego Sącza.

Wolny nabór - czwartki, godz. 14.00 -16.00


BLISKIE SPOTKANIA Z... SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ

Cykliczne spotkania miłośników sztuki z artystami z naszego regionu i nie tylko mające na celu oswojenie odbiorców z trudną tematyką sztuki współczesnej. Zajęcia połączone z prezentacją prac artysty, osobistą interpretacją... Każdy uczestnik będzie mógł dowiedzieć się co kieruje artystą który tworzy swoje dzieło, co czuje i dlaczego właśnie sztuka współczesna. W czasie dyskusji poruszane będą nie tylko tematy związane ze sztuką ale również z otaczającym nas światem i problemami...

Wolny nabór - spotkania organizowane w trakcie trwania aktualnej wystawy zarówno w Galerii BWA jak i Galerii Sokół. Godziny do ustalenia.


WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA MŁODZIEŻY

Zajęcia dla młodzieży prowadzone przez fotografa. Każdy uczestnik pozna podstawy fotografii oraz będzie miał okazję pracy z aparatem.

Fotografia cyfrowa od podstaw! 
 • Nauka obsługi aparatu
 • Obiektyw ich rodzaje i parametry
 • Dobór sprzętu do potrzeb
 • Sposoby zabezpieczenia fotografii cyfrowej
 • Sposoby obróbki zdjęć
 • Fotografia portretowa w praktyce
 • Fotografia reporterska
 • Fotografia rodzinna
 • Fotografia studyjna 
 • Światło studyjne - jak stworzyć swoje studio fotograficzne
 • Fotografia analogowa
 • Sposoby wywoływania zdjęć
 • Modyfikatory światła
 • Kreatywność w fotografii
 • Krytyka w fotografii
 • Tematy fotograficzne i wyzwania - cotygodniowy lub dwutygodniowy konkurs fotograficzny ( temat fotografii będzie zmienny w zależności od pory roku).

Zajęcia poprowadzi fotograf - Andrzej Batko:
Fotografią zajmuje się już dobrych pare lat, staram się by moje fotografie były pełne klimatu i uczuć! Lubię autentyczność i naturalność w kadrach. Jestem zdania, że można robić ponadczasowe fotografie nawet starym leciwym aparatem! Uwielbiam starą motoryzacje a w szczególności Mercedesy  no i kawę parzoną na różne sposoby. 

Uwaga!
Program w trakcie ustalania z prowadzącym - może ulec zmianie.


WARSZTATY FOTOGRAFICZNE DLA SENIORÓW - FOTOGRAFIA MOBILNA

Zajęcia dla seniorów dotyczące nauki robienia zdjęć za pomocą telefonu komórkowego - smartfonu.
 • Sposoby zapisu fotografii (karta pamięci, pamięć telefonu).
 • Sposoby zabezpieczenie fotografii (dysk Google (chmura), komputer, zewnętrzne nośniki.
 • Sposoby wydruku fotografii cyfrowej - czyli jak i gdzie wywołać zdjęcia! Wydruk bezpośredni ze smartfona, komputera, płyty i innych nośników fotografii cyfrowej.
 • Tematy fotograficzne i wyzwania - cotygodniowy lub dwutygodniowy konkurs fotograficzny. Temat fotografii będzie zmienny w zależności od pory roku. Najlepsze fotografie z całego miesiąca będą brać udział w głosowaniu na zdjęcie miesiąca. Z prac warsztatowiczów powstanie wystawa w naszej Galerii.
 • Fotografia w praktyce - czyli jak fotografować w plenerze, wnętrzu podczas różnych uroczystości.

Zajęcia poprowadzi fotograf - Andrzej Batko:
Fotografią zajmuje się już dobrych pare lat, staram się by moje fotografie były pełne klimatu i uczuć! Lubię autentyczność i naturalność w kadrach. Jestem zdania, że można robić ponadczasowe fotografie nawet starym leciwym aparatem! Uwielbiam starą motoryzacje a w szczególności Mercedesy  no i kawę parzoną na różne sposoby.

Uwaga!
Program w trakcie ustalania z prowadzącym - może ulec zmianie.


WARSZTATY DLA RODZIN

Warsztaty dla całych rodzin nastawione na rozwój kreatywnego myślenia i rozbudzania wyobraźni. Warsztaty powstają m.in. w oparciu o wystawę aktualnie prezentowaną w Galerii i będą przygotowaniem najmłodszych warsztatowiczów do odbioru sztuki współczesnej. Stałym elementem są prace manualne, które dostarczą nowych sposobów i narzędzi do odbierania i opisywania otaczającego nas świata.

Wolny nabór - ostatnia niedziela miesiąca, godz 9.00-10.00


WARSZTATY DLA MALUCHÓW (dzieci w wieku 1,5 – 5 lat z opiekunem)

Zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych dzieciach po raz pierwszy odwiedzających galerię sztuki. W trakcie warsztatów dzieciaki poznają różne techniki plastyczne, posłuchają muzyki oraz z pomocą mam zrobią swoje pierwsze dzieła sztuki.

ZAJĘCIA EDUKACYJNE DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

(O!)PROWADŹ MNIE...

Oprowadzanie po aktualnej wystawie przez znanych artystów z naszego regionu. Możliwość spojrzenia na sztukę oczami artysty. Poruszane będą aktualne tematy związane z wystawą. Zwiedzający dowiedzą się nie tylko kim był artysta, który wystawia swoje prace, ale również jakimi poglądami i zasadami kierował się podczas tworzenia swoich dzieł.

Grupy zorganizowane: klasy 7-8, młodzież licealna, dorośli
cena: 5 zł/osobę

 
GALERIA OD KUCHNI

Zwiedzanie wystawy połączone ze zwiedzaniem budynku i zaplecza galerii sztuki. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje na co dzień galeria, ile osób w niej pracuje i jaką drogę musi przebyć obraz zanim będzie eksponowany na sali wystawienniczej. Każdy będzie mógł zobaczyć tajemne przejścia, podziemne magazyny i wyjść na... dach. W trakcie warsztatów dzieci dowiedzą się jak powinno zachowywać się w galeriach i muzeach, co to jest wernisaż i dlaczego powstają galerie sztuki współczesnej.

Grupy zorganizowane: przedszkole, klasy 1-5 szkoły podstawowej
cena: 5 zł/osobę

 
RAZ, DWA, TRZY... OBRAZ PATRZY

Warsztaty towarzyszące aktualnej wystawie w formie gry dla dzieci klas 5-8 szkoły podstawowej oraz młodzieży. W pierwszej części dzieci zwiedzają wystawę. Później grupa dzieli się na trzy zespoły, każdy zespół dostaję kartkę z wyzwaniami, pytaniami i zagadkami dotyczącymi wystawy oraz artysty. Zwycięża załoga, która pierwsza znajdzie wszystkie ukryte słowa i odpowie na wszystkie pytania.

Grupy zorganizowane: szkoła podstawowa
cena: 5 zł/osobęANALIZA DZIEŁA SZTUKI
Zajęcia dedykowane młodzieży przygotowującej się do matury. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak poprawnie interpretować dzieło sztuki pod względem nie tylko merytorycznym, ale przede wszystkim plastycznym. Młodzież dowie się co to jest tonacja, ciężar kompozycyjny, perspektywa malarska i wiele innych. Na zakończenie wiedza praktyczna zostanie wykorzystana do analizy konkretnego dzieła sztuki.

Nabór wolny: młodzież
cena: 5 zł/osobę


CYKL ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH „DUETY ZE SZTUKĄ WSPÓŁCZESNĄ”
Cykl edukacyjnych zajęć dla klas 1-3 pokazujący jak sztuka współczesna przenika do naszego życia. Sztuka w dzisiejszych czasach nie zamyka się już tylko w galeriach, ale „wychodzi” na ulicę i obecna jest w życiu każdego z nas. W każdym miesiącu dzieci poznają ciekawych artystów współczesnych oraz ciekawe projekty nie tylko związane ze sztuką, ale i z filmem, architekturą, wnętrzami, modą, ekologią, reklamą. Ciekawe połączenia mają uświadomić dzieciom, że sztuka współczesna wcale nie jest taka niedostępna jak się wydaje. Efektem każdych zajęć będzie wykonana praca, którą dzieci zabiorą ze sobą.

Grupy zorganizowane: klasy 1-3 szkoły podstawowej
cena: 5 zł/osobęUwaga!
Nabór na zajęcia ograniczony. Zapisy na zajęcia prowadzone są tylko online, zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: s.kielusiak@mcksokol.pl lub przez formularz zgłoszeniowy (prosimy oczekiwać informacji zwrotnej).