Energia Natury | Hanna Gąsienica-Samek

22 marca - 21 kwietnia 2024
Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wernisaż:

22 marca 2024, godz. 18:00

Wystawa malarstwa Hanny Gąsienicy-Samek
Natura – pejzaż, kwiaty – siła, piękno, poezja, synteza – w każdej skali, od spektakularnych krajobrazów po maki na łące. Jeśli popatrzeć na nią, jak na zbiór energetycznych form, barw i faktur, to mamy wulkan pozytywnej energii promieniujący światłem, cieniem, harmonią, zbudowany z pionów i poziomów poruszanych wiatrem.

W każdej trawce, skale, grupie drzew oddycha energia malowana porami roku, na tyle silna, że – wierzę – oprze się dewastacyjnym działaniom człowieka i przetrwa.

Inspiracją dla obecnej wystawy stała się obserwacja i wrażenie doznawane podczas spacerów z ukochanym psem ścieżkami Parkowego Wzgórza w Mogilanach i wycieczkami w Polskę.

Przenikanie się mojej energii z dobrą w większości energią, jaka tkwi w naturze, przelałam na płótno, mając nadzieję, że udzieli się ona obcującym z moimi pejzażami.

Zatem – miłego oglądania…
Hanna Gąsienica-Samek

Hanna Gąsienica-Samek (…) - na płótnach kolorem potrafi zaaranżować nastrój. Bywa liryczna, ciepła, nostalgiczna, ale również dynamiczna, emocjonalnie pobudzona. Myślę, że klimat obrazu powstaje z obserwacji natury i olśnienia chwilą. Stąd zapewne barwne dominacje, jak np. fioletów we Wrzosach, ugrów i zieleni w Brzozach, błękitów w Jabłoniach.

Artystka praktycznie nie dba o wyeksponowanie detalu, jego wierność oryginałowi. Ona po prostu tka z różnych barw, przenikających się wzajem, gęstą fakturę obrazu. Obok plam i płaszczyzn o wyraźnych konturach stawia na przecinki traw, trzcin, wykrzykniki drzew. Jakby od niechcenia, jednym muśnięciem pędzla. Uzyskuje w ten sposób nie tylko efekt ruchu, ale rytmizuje przestrzeń, sprawia, że te płótna brzmią jakąś muzyką.

Artystka nie próbuje definiować swojej sztuki, praktycznie nie odwołuje się do żadnych mistrzów. Jest sama dla siebie indywidualnością, wypracowała własną poetykę malowania, w której dominuje kolor. A więc bez wątpienia można ją zaliczyć do artystów czerpiących pełnymi garściami z tradycji kolorystów. Jednak jest coś w tym malarstwie osobistego i oryginalnego, co je wyróżnia. Trudno byłoby patrząc na jej obraz przypisać dzieło komukolwiek innemu.

Cytat z książki „Światłocienie mistrzów”
Autor Jerzy Skrobot Komisarz Galerii KBS

Hanna Gąsienica-Samek

Urodzona w 1950 roku w Krakowie; architekt, absolwentka Wydziału Architektury PK (dyplom 1975). Uprawnienia Ministra Kultury i Sztuki w dziedzinie Malarstwo (1985). Uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń (1997).

W czterdziestoleciu pracy twórczej jej obrazy można było zobaczyć na kilku wystawach zbiorowych i około 30-tu wystawach indywidualnych między innymi w Krakowie, Warszawie, Zakopanem, Gliwicach, Myślenicach, np. Galeria PSP 1984, 1991, Galeria SARP 1985, 1987, 1989, Galeria KBS 1999, 2011, 2019, Biennale Architektury Pałac Sztuki 1989, 2000 oraz w klubach, restauracjach, hotelach, salonach sprzedaży.

Obrazy artystki znajdują się w zbiorach osób prywatnych w Polsce, Szwecji, Belgii, Francji, Niemczech.

Więcej na https://www.hankagasienica.pl/