Nie ma cenniejszej rzeczy nad zepsute [Władysław Hasior] - cyrkularna gospodarka odpadami i "less waste" w praktyce

28 października 2024, godz. 13:00 - 16:00

Galeria Sztuki Współczesnej

Sztuka
Spotkanie / dyskusja
28 października o 13.00 w sali multimedialnej im. Danuty Szaflarskiej spotykamy się na trzecim wykładzie z serii "Alarm ekologiczny. Hommage a Hasior" . O "problemie ze śmieciami" opowie Kasia Wągrowska.
Po wykładzie pokaz archiwalnych filmów: 
  • Hasior (reż. Jerzy Passendorfer, 1982)
  • Portret intymny (reż. Andrzej Greber, 1985)
Katarzyna Wągrowska - eko-aktywistka, edukatorka, twórczyni internetowa, prowadząca podcast "Nasze klimaty", autorka bloga Ograniczam się (FacebookInstagram) i książki Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej (Znak, 2017). Założycielka Klubu Zmieniaczy Świata. Koordynatorka kierunku ESG Management na Collegium Da Vinci w Poznaniu. Inicjatorka akcji Givebox Poznań (2016), w ramach której na ulicach miasta uruchomiono szafy do wymiany rzeczami. Współzałożycielka Po-Dzielni (2018) - pierwszego w Polsce freeshopu oraz stowarzyszenia Po-Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia. Ekspertka inicjatywy UNEP-GRID Climate Leadership. Działa na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody i aktywizacji społecznej.


DOFINANSOWANIE

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 41 940,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 30 320,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior

Przedsięwzięcie „Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior” dedykowane jest wybitnemu polskiemu artyście urodzonemu w Nowym Sączu – Władysławowi Hasiorowi i ma na celu, poprzez przypomnienie jego działań performatywnych, zintegrowanie myśli proekologicznej z partycypacyjnymi działaniami z zakresu sztuki. Hasior, tworząc w 2 połowie XX wieku, był pionierem zarówno na gruncie sztuki, jak i w swoim zainteresowaniu skutkami eksploatacji środowiska naturalnego. Projekt zakłada przybliżenie odbiorcom jego twórczości, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację poprzez wspólne działanie. Planowany jest przegląd filmowy archiwalnych filmów i wykłady na temat sztuki Hasiora oraz kwestii ekologicznych, a następnie warsztaty praktyczne, zwieńczone happeningiem i koncertem.