Warsztaty recyklingu/upcyclingu - sztandary

Wydarzenie w cyklu: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior

29 - 31 października 2024

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Sztuka
Warsztat
W dniach 29, 30, 31 października zapraszamy grupy zorganizowane (szczególnie zaproszenie kierujemy do klas szkół średnich) do uczestnictwa w warsztatach, podczas których stworzone zostaną sztandary na wzór sztandarów Hasiora. Będą to nasze manifesty ekologiczne, które symbolicznie zapłoną na znak ostatecznego alertu w trosce o planetę i nasze miejsce życia.
Warsztaty polegać będą na kolektywnej pracy grupy, która po zapoznaniu się z przykładami oryginalnych sztandarów i happeningów z ich udziałem Władysława Hasiora opracuje koncepcję i projekt własnego sztandaru, a następnie przy użyciu materiałów z wtórnego obiegu wykona je. Władysław Hasior w swoich sztandarach odnosił się do ludycznej wyobraźni, motywów religijnych i obrzędowych, ale i uniwersalnych haseł, na które naprowadzały tytuły: Sztandar błękitnego anioła, Sztandar ekstazy, Sztandar zielonej poetki, Sztandar pełen blasku, Sztandar podejrzliwy, Sztandar rozbierania do snu...

I był ekologiczny w wymowie, rozczulający "Sztandar strażnika ostatniej biedronki". Sztandary Hasiora - dowcipne i ironiczne często, radosne, sentymentalne, liryczne, a czasem smutne czy niepokojące, stały się nowym rodzajem artystycznej prowokacji. Zaczerpniętym odważnie i odkrywczo z ludowo-kościelnej tradycji, ale do świeckich celów. 
B. Kowalska, Artysta nowator - ludowy, ale uniwersalny [w:] Hasior. Powrót, M. Raińska (red.), Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Nowy Sącz, 2010, s. 17.

Na warsztatach wykorzystamy formę sztandaru do przekazania treści, która zwłaszcza w schyłkowej fazie twórczości artysty zaczęła wysuwać się na pierwszy plan - troskę o środowisko i zwrócenie uwagi na niepokojące zawłaszczenie natury. Hasior w swoich realizacjach poruszał tematykę bliską codziennemu życiu, ale też ważną i reaktywną, odwołującą się do ideałów czy uniwersalnej myśli. Przy pomocy wizualnych symboli zbudujemy kompozycje nawiązujące do tematów, które dziś są jednymi z nadrzędnych na globalnej liście priorytetów - a przygotowaniem do tego będą wykłady, które odbyły w się w pierwszym etapie projektu: wykład prof. Piotra Skubałydr Magdaleny Figzał-Janikowskiej oraz Kasi Wągrowskiej.


Warto podkreślić, że działania partycypacyjne, angażujące odbiorców, którzy stawali się jednocześnie współtwórcami zdarzeń - były dla Hasiora czymś naturalnym. Jego plenerowe projekty polegały na współudziale ludzi i krajobrazu, jak choćby pochód sztandarów w 1973 roku podczas Święta Kwitnącej Jabłoni w Łącku. Akcje "Żarliwe sztandary" (uproszczone, schematyczne sztandary szyte przez harcerzy bądź przy okazji uroczystości miejskich najęte krawcowe) odbyły się w 1979 roku w Drawsku Pomorskim i 1988 oraz 1992 w Nowym Sączu. Były to teatralne, scenograficzne interwencje - "nie wartość materialna jest istotną wartością eksponatu artystycznego, tylko wartość emocji przeżytych w chwili spotkania z tym eksponatem" cytat za: M. Czerwiński: Rozmowa z Władysławem Hasiorem. "Współczesność" 1965, nr 11.

7 listopada odbędzie się happening z wykorzystaniem prac warsztatowych. 

Warsztaty zaczynamy w godzinach porannych, spotkania są całodniowe (dokładny czas trwania uzależniony od aktywności danej grupy). Przewidziany posiłek i napoje. Zapraszamy do kontaktu poprzez formularz bądź telefon/mail do koordynatora projektu.
DOFINANSOWANIE

Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.

Całkowita wartość przedsięwzięcia: 41 940,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 30 320,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior

Przedsięwzięcie „Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior” dedykowane jest wybitnemu polskiemu artyście urodzonemu w Nowym Sączu – Władysławowi Hasiorowi i ma na celu, poprzez przypomnienie jego działań performatywnych, zintegrowanie myśli proekologicznej z partycypacyjnymi działaniami z zakresu sztuki. Hasior, tworząc w 2 połowie XX wieku, był pionierem zarówno na gruncie sztuki, jak i w swoim zainteresowaniu skutkami eksploatacji środowiska naturalnego. Projekt zakłada przybliżenie odbiorcom (zwłaszcza młodzieży ze szkół średnich oraz młodym dorosłym) jego twórczości, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację poprzez wspólne działanie. Planowany jest przegląd filmowy archiwalnych filmów i wykłady na temat sztuki Hasiora oraz kwestii ekologicznych, a następnie warsztaty praktyczne, zwieńczone happeningiem i koncertem.