Alarm ekologiczny. Hommage á Hasior

Zapraszamy do udziału w wyjątkowym paśmie wydarzeń, poświęconym Władysławowi Hasiorowi i eksplorującym nieoczywisty wątek w jego twórczości - myślenie ekologiczne.

Władysław Hasior, tworząc w drugiej połowie dwudziestego wieku, będąc wybitną indywidualnością na gruncie sztuki polskiej (i nie tylko), pozostawał jednocześnie niezwykle czuły i uważny na środowisko, które go otacza. Jego sztuka zakotwiczona była w przenikliwym poznaniu natury ludzkiej - jej pragnień, dążeń, lęków, działań... również tych demonicznych i niszczycielskich. Dostrzegał zaborczość w ekspansji i brak szacunku wobec życiodajnej przyrody, którą człowiek zaczął zbyt agresywnie zawłaszczać i eksploatować. W jego pracach natura i jej żywioły przenikały się nieustannie z jego wyobraźnią, a czasami współtworzyły jego dzieła - w ten sposób oddawał ziemi i jej sprawczym mocom głos. Niekiedy jednak odwoływał się zupełnie wprost do obserwowanych przez siebie niepokojących tendencji:

„Człowiekowi z drzewami zawsze było dobrze. Drzewom z ludźmi coraz gorzej. Dzisiaj ludzi jest więcej niż drzew. (...) Dzisiejszym pokazem prezentuję dramatyczną sytuację współistnienia drzewa z człowiekiem. Ratujmy drzewa, bo nie będzie papieru na ostatnie podanie do Boga, by nas przyjął w czysty błękit. Ogłaszam alarm w obronie zieleni.” 

Cytat za J. Z. Brudnicki: Posłanie Hasiora. „Gromada rolnik Polski” nr 12 z 26 IV 1992


We współczesnych czasach rzezi lasów (co minutę z planety znika powierzchnia lasu równa jedenastu boiskom piłkarskim) słowa Hasiora brzmią szczególnie gorzko. Od momentu ich wypowiedzenia z powierzchni Ziemi zniknął obszar lasu większy niż Unia Europejska, co ma oczywiste destrukcyjne dla klimatu konsekwencje: wzrost stężenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze i temperatury, zubożenie bioróżnorodności gatunkowej, zmiany w obiegu wody i wiele innych sprzężonych ze sobą skutków. Cóż, Hasiorze. To już ostateczny alarm ekologiczny. A może już na to za późno?

PROGRAM

18 października, godz. 11:00, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej 

Wykład prof. dr hab. Piotra SkubałyDlaczego nieskutecznie reagujemy na kryzys klimatyczny i środowiskowy?
Po wykładzie pokaz archiwalnych filmów w reżyserii Grzegorza DubowskiegoAlarm ekologiczny Władysława Hasiora (1992), Żywioły Hasiora (1976)

21 października, godz. 11:00, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej

Wykład dr Magdaleny Figzał-JanikowskiejWątki ekologiczne w twórczości Władysława Hasiora.
Po wykładzie pokaz archiwalnych filmów: Wernisaż wśród jabłoni (reż. Grzegorz Dubowski, 1974) oraz Rozmowy o kulturze: Zawód artysta (przygotowanie programu m.in. Andrzej Maj, 1988)

28 października, godz. 13:00, sala multimedialna im. Danuty Szaflarskiej

Wykład Kasi Wągrowskiej o cyrkularnej gospodarce odpadami.
Po wykładzie pokaz archiwalnych filmów: Hasior (reż. Jerzy Passendorfer, 1982), Portret intymny (reż. Andrzej Greber, 1985)

29-30 października, Galeria BWA SOKÓŁ

Warsztaty dla grup zorganizowanych, szczególnie dla uczniów szkół średnich.
Podczas zajęć stworzone zostaną sztandary na wzór sztandarów Hasiora. Będą to nasze manifesty ekologiczne, które symbolicznie zapłoną między niebem a ziemią, 7 listopada 2024 roku
Szczegółowe informacje oraz zapisy: Alicja Gołyźniak, tel. +48 18 534 06 63, a.golyzniak@mcksokol.pl

7 listopada

Finałowej akcja-happening – będąca echem akcji dyrygowanej osobiście przez Władysława Hasiora 7 listopada 1992 roku na nowosądeckim rynku. Wieczorem tego samego dnia projekt zwieńczy występ muzyczny duetu Malediwy – Qba Janicki & Marek Pospieszalski.