MALEDIWY | EDEN
Wydarzenie w cyklu: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior
7 listopada 2024, godz. 19:00 - 21:00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ
W czwartek, 7 listopada, na dziedzińcu Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ odbędzie się wielki finał programu – akcja-happening: Alarm ekologiczny! Hommage à Hasior. Po happeningu zapraszamy do Galerii BWA SOKÓŁ na wieczór z wyjątkowym duetem muzycznym: Qba Janicki & Marek Pospieszalski, jako Malediwy zagrają swój najnowszy album: EDEN.
Malediwy czyli Marek Pospieszalski i Qba Janicki prezentują swój nowy album zatytułowany "Eden". Duet cenionych improwizatorów, podobnie jak na "Dolce Tsunami" (Coastline Northern Cuts, 2020), kontynuuje zgłębianie amplifikacji instrumentów akustycznych, poszerzając w nieskończoność ich możliwości poprzez dodanie do instrumentarium szeregu analogowych peryferiów elektronicznych. Janicki i Pospieszalski traktują swoje instrumenty jako rozbudowane, wysoce reaktywne sterowniki analogowych modułów brzmieniowych, odwołując się do szerokiej gamy inspiracji IDM'em, eksperymentalną muzyką elektroniczną oraz dronem, nie tracąc przy tym ducha swobodnej improwizacji. Warstwa liryczna i wokalna na "Edenie" została oddana w ręce znamienitych gości, wśród których znajduje się nowojorska raperka Nappy Nina (Lucid Haus), noisowy producent oraz poeta MA (Morphine Records) oraz polska gwiazda alternatywnego popu, Błażej Król. Dobrze znany dla świata muzyki improwizowanej duet saksofonu i perkusji nabiera zupełnie nowego wybrzmienia, eksplorując odległe rejony gatunkowe.
DOFINANSOWANIE
Przedsięwzięcie objęte wsparciem z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w ramach Inwestycji A2.5.1 „Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju”.Całkowita wartość przedsięwzięcia: 41 940,00 zł
Kwota dofinansowania z UE: 30 320,00 zł
Nazwa przedsięwzięcia: Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior
Przedsięwzięcie „Alarm ekologiczny. Hommage à Hasior” dedykowane jest wybitnemu polskiemu artyście urodzonemu w Nowym Sączu – Władysławowi Hasiorowi i ma na celu, poprzez przypomnienie jego działań performatywnych, zintegrowanie myśli proekologicznej z partycypacyjnymi działaniami z zakresu sztuki. Hasior, tworząc w 2 połowie XX wieku, był pionierem zarówno na gruncie sztuki, jak i w swoim zainteresowaniu skutkami eksploatacji środowiska naturalnego. Projekt zakłada przybliżenie odbiorcom (zwłaszcza młodzieży ze szkół średnich oraz młodym dorosłym) jego twórczości, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz aktywizację poprzez wspólne działanie. Planowany jest przegląd filmowy archiwalnych filmów i wykłady na temat sztuki Hasiora oraz kwestii ekologicznych, a następnie warsztaty praktyczne, zwieńczone happeningiem i koncertem.