Wrzątek: Język i komunikacja

23 maja 2024, godz. 18:00 - 20:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu

Sztuka
Spotkanie / dyskusja
W czwartek, 23 maja, o godzinie 18.00, zapraszamy do Galerii BWA SOKÓŁ na kolejne spotkanie z cyklu WRZĄTEK, które uświetnione będzie obecnością znakomitych gości, a tematem przewodnim będzie język i komunikacja.
Język stanowi przede wszystkim narzędzie komunikacji. Jak pisze Daniel Everett, „instynkt komunikacji i interakcji poprzedza język i gramatykę”. Komunikacja jest więc czymś naturalnym dla człowieka, a jej brak, bądź zaburzenia w przebiegu prowadzą często do problemów i konfliktów. Wiemy o tym. Język służy do opisu rzeczywistości; tej realnej, jak w nauce, czy też także fikcyjnej, jak w literaturze i poezji, w których to również wyraża i ewokuje emocje. Język także działa, zmieniając, dzięki swej perlokucyjnej funkcji, nasz świat. Wyznacza także jego granice i treść. My nim mówimy, lecz czasem mówi przez nas, a czasem do nas.
Dariusz Juruś

Do rozmowy zasiądą:

  • dr Małgorzata Lebda – doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, autorka nagradzanych książek poetyckich i debiutu prozatorskiego „Łakome” (Wydawnictwo Znak, 2023), za którą zdobyła nagrodę ODKRYCIA EMPIKU.
  • dr hab. Dariusz Juruś, prof. UJ – filozof, autor ponad 60 publikacji. Pracuje w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Rady Programowej Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.
  • prof. dr hab. Zbigniew Nęcki – psycholog społeczny, autor wielu prac z zakresu kierowania zespołami ludzkimi i technik negocjacji i psychologii biznesu. Opublikował osiem książek i ponad sto artykułów z zakresu relacji międzyludzkich. Obecnie dziekan Wydziału Psychologii na Krakowskiej Akademii A. F. Modrzewskiego.
  • dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ – pisarz, literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor, obok opracowań naukowych, między innymi doskonale przyjętej kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: „Ludzie w nienawiści” (2014), „Mroczny krąg” (2015) oraz „Z otchłani” (2016), a także horroru „Oszpicyn” (Marginesy 2017).

film