LUDŹMIERSKIE SACRALIA – wernisaż

18 sierpnia 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Sztuka
Wernisaż / finisaż
Zapraszamy na wernisaż wystawy LUDŹMIERSKIE SACRALIA, który odbędzie się 18 sierpnia 2023 o godzinie 18:00 w Galerii BWA JATKI w Nowym Targu.
Jednym z licznych wydarzeń roku, w którym obchodzimy 60. Rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej, jest wystawa  LUDŹMIERSKIE SACRALIA prezentująca różnego rodzaju i wartości artefakty związane z sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.
Prawie 800 lat trwania kościoła i parafii z pewnością zaowocowałoby wieloma bezcennymi artefaktami, ale, niestety, wojny, pożary, zmiany administratorów, grabieże zaborców sprawiły, że niewiele zostało świadectw tak długiego trwania. Niemniej jednak wystawa pokaże tyle z historycznych sacraliów, ile okazało się możliwe. Zdecydowana jednak większość eksponowanych dzieł  ma znacznie młodszą proweniencję. Zazwyczaj pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, czyli z czasów, kiedy Ludźmierz zyskał murowany kościół, godną plebanię, stał się dynamicznie rozwijającym się ośrodkiem pielgrzymkowym, a na czele parafii stanęli nietuzinkowi kapłani, m.in. tacy jak budowniczy kościoła ks. Michała Słomka, dziekan nowotarski i marszałek powiatu ks. Piotr Krawczyński, aż po ks. Tadeusza Juchasa i jego następców włącznie. Ściany plebanii pokrywały się rozmaitymi obrazami – darami ofiarowanymi bądź parafii, bądź ks. proboszczowi. One właśnie stanowią znaczną część ekspozycji. Są to głównie  obrazy olejne – kopie często bardzo znanych dzieł oraz dawne oleodruki, świadczące o epoce, którą prezentują. Ważną część ekspozycji zajmują rzeźby Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka.

Na wystawie podziwiać będzie można rzeźbę pt: „Matka Boża z Dzieciątkiem” (drewno lipowe, ok.1425 r ). Piękna rzeźba wypożyczona z Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie. Historia tej figury – zaskakuje i intryguje. Dość powiedzieć, że obie figury Matka Boska Ludźmierska i Matka Boża z Dzieciątkiem z Ludźmierza  przez pewien czas  znajdowały się razem w ołtarzu. W latach trzydziestych XX wieku rzeźbę zdeponowano w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie stanowi własność Muzeum Archidiecezjalnego.

Zupełnie inne miejsce zajmują pamiątki związane z aktem koronacji figury MBL 15 sierpnia 1963 roku. Na wystawie będzie można obejrzeć bogato haftowany ornat, w którym koncelebrował Mszę św. ks. biskup Ablewicz, oraz piękną kapę, którą miął na sobie w tym dniu ks. proboszcz Harędziński. Szaty głównych celebransów tej uroczystości tj. ks. biskupa Karola Wojtyły oraz ks. prymasa S. Wyszyńskiego były na tę uroczystość wypożyczone ze zbiorów wawelskich i tam też pozostały.

Na wystawie znajdą się także wotywne naczynia liturgiczne, które są najmłodszym eksponatem, ponieważ pochodzą z 2002 roku.

DARCZYŃCY – PRZYJACIELE JATEK

Krzysztof Zapiórkowski – ELZA – Elektrosystemy i instalacje
Anna Łukaszczyk – Restauracja KAPRYS
Dr Daniel Uryga – Centrum Stomatologiczne
Danuta Hajnos – Wytwórnia wód
P.U. SEZAM – Ochrona Osób i Mienia
Koło Gospodyń Wiejskich w Ludźmierzu

PATRONAT HONOROWY

Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Grzegorz Watycha - Burmistrza Miasta Nowy Targ

Współorganizatorzy

Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie
Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej w Ludźmierzu

Patronat medialny

Powiązane z

LUDŹMIERSKIE SACRALIA

Jednym z licznych wydarzeń roku, w którym obchodzimy 60. Rocznicę koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej, jest wystawa pt: LUDŹMIERSKIE SACRALIA prezentująca różnego rodzaju artefakty związane z sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej.