Zygmunt Stenwak. INNY CZAS. Malarstwo i fotografia

25 sierpnia - 15 października 2023
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Wernisaż:

25 sierpnia 2023, godz. 18:00

Czas to zjawisko zadziwiająco nieuchwytne i trudno się od niego uwolnić. Najlepszy czas dla artysty to ciągłe poszukiwanie.

Piękne chwile natchnienia, gdy na każdym kroku odnajduje się nowe lądy, nowe struktury, nowe barwy, nie wiedząc jeszcze, co z tego może powstać. To doskonały okres, pomimo wszelkich niepokojów, bezsennych nocy, eksperymentów, ciężkiej pracy i trudności w walce o własne miejsce w sztuce. Patrząc na swoje życie myślimy, że mamy przed sobą wieczność, a przyszłość nie ma kresu, ale czas przyspiesza swój tyk. W mgnieniu oka okazuje się, że mamy 50 lat, a potem dziesięć lat więcej. Życie ciągle stawia nam pytania i nasuwa nowe możliwości. Pytania o wartość ludzkiej wiedzy, o kondycję cywilizacji, o sens istnienia stają się często formą poznania innego niż racjonalne...

                                                                                                                                                  Zygmunt Stenwak
 

Zygmunt Stenwak

Ur. 19 października 1958 r. w Krakowie — malarz, grafik, fotografik i filmowiec. Jego droga artystyczna podzieliła się jak dotąd na trzy etapy: pierwszy — młodzieńczy, zakończony studiami w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (1979–1984), gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem u prof. Włodzimierza Kunza, drugi — pobyt w USA (1987–2000), trzeci — otworzenie autorskiej Galerii w 2008 r. W ciągu tego długiego okresu powstało wiele prac, które po latach układają się w niekończący się cykl wzajemnych inspiracji. Ważnym w życiu i dorobku twórczym artysty był pobyt w USA. Miastem, który wybrał do kontynuowania zaczętej w Polsce pracy artystycznej (niezwykle ciekawymi indywidualnymi wystawami w prestiżowych galeriach: BWA Kraków, BWA Łódź , Muzeum w Częstochowie, Galeria Promocyjna w Warszawie) stał się Nowy Jork — metropolia uznawana za stolicę sztuki współczesnej na świecie.
Od początku pobytu Zygmunt Stenwak nawiązał współpracę z Polsko-Amerykańskim Związkiem Artystów — P.A.A.S. W 1987 r. została zorganizowana jego indywidualna wystawa malarstwa w siedzibie P.A.A.S. na Manhattanie.