Rysunek wieczorny

18 lutego - 20 marca 2022
Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wernisaż:

18 lutego 2022, godz. 18:00

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia Galerii:
poniedziałek – niedziela 11.00 – 20.00
Wystawa prac ośmiu twórców – studentów i absolwentów Wydziałów: Malarstwa, Rzeźby oraz Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Na wystawie zaprezentujemy obrazy, rysunki i rzeźby, których cechą wspólną prac jest motyw figuracji, interpretowany jednak przez artystów w odmienny sposób.
Motywowani chęcią dostania się na wymarzoną uczelnię, w środowe i czwartkowe wieczory uczestniczyliśmy w dodatkowych zajęciach z rysunku prowadzonych w Katolickim Liceum Plastycznym im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Pracownia była wtedy przestrzenią do rozmów, rozwoju twórczego i – co najważniejsze – do zawiązywania znajomości i przyjaźni na długie lata. Przez sale szkoły przewinęło się w tamtym czasie mnóstwo osób, których los pokierował w różne strony. Nas zaprowadził pod drzwi krakowskiej uczelni. Teraz udajemy się w sentymentalną podróż bogatsi o nowe doświadczenia i tematy, które należałoby przedyskutować.

Michał Żądło


Uczestnicy wystawy:
MONIKA LEŚNIAK
– urodziła się w 2000 roku w Limanowej. Ukończyła Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Od 2020 roku studiuje na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W swojej twórczości kieruje się poznawaniem swoich możliwości, ich rozwojem oraz poszukiwaniem własnego środka wyrazu. W wolnych chwilach zajmuje się także malarstwem.

ANNA MICHALIK – urodziła się w 1998 roku w Nowym Sączu. Ukończyła Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Od 2018 roku studiuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni dr hab. Mirosława Sikorskiego, prof. ASP. O swojej twórczości pisze: „Nie znalazłam jeszcze jednolitej drogi twórczej i konkretnych tematów, których bym się trzymała w stu procentach. Interesuje mnie sztuka przedstawiająca, nieprzedstawiająca, surrealistyczna i realistyczna, tradycyjna i digitalowa. Bliskie memu sercu są kompozycje związane z moim domem rodzinnym i poczuciem bezpieczeństwa w dziwnych czasach. W swoich obrazach zwracam uwagę na piękno otaczającej mnie rzeczywistości, na światła i kolory, które interpretuję w zależnościach od nastroju i osobistych przemyśleń.”

SYLWIA MÓŁKA – urodziła się w 1998 roku w Jeleniej Górze. Ukończyła Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Od 2018 roku studiuje na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. O swojej twórczości pisze: „Wciąż bardzo chętnie podejmuję się tematów studiowania natury wykorzystując zaobserwowane sytuacje we własnych kreacjach. Wśród prac przesłanych na wystawę „Rysunek wieczorny” znajduje się dyptyk będący częścią ćwiczenia z zajęć z Pracowni Malarstwa – studium przedmiotu. Należało wybrać dowolny element z otaczającej nas przestrzeni i wykonać prace z jego udziałem – w tym wypadku jest to kromka chleba. Druga praca pochodzi z pleneru malarskiego w Zatorze z października 2021 roku i jest efektem wnikliwej obserwacji.”

BOGDAN POPARDOWSKI – urodził się w 1998 roku w Nowym Sączu. Ukończył z wyróżnieniem Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu na specjalizacji rzeźby. Od 2018 roku studiuje na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Interesuje się szeroko pojętą figuracją i motywami ciała. Stara się zaobserwować i uchwycić procesy charakteryzujące tę materię. Często pracując, posługuje się metalem jako głównym materiałem, ponieważ daje on Artyście niezwykle szerokie możliwości wyrażania własnych refleksji i odczuć związanych z podjętym tematem. Na wystawie „Rysunek wieczorny” Artysta zaprezentuje prace powstałe w pracowni podstaw rzeźby dr Krzesimira Wiatera i pracowni metalu dr Jacka Dudka. 

SYLWIA RAMS – urodziła się w 1995 roku w Nowym Sączu. Ukończyła Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. W latach 2015–2020 studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Grzegorza Bednarskiego. Studia ukończyła z wyróżnieniem. Zajmuje się malarstwem figuratywnym, pracuje w technice olejnej opierając się na obserwacji rzeczywistości. Koncentruje się na realistycznym podejściu do bardzo intymnych portretów i autoportretów. W obrazach próbuje skupić się na portretowaniu stanów wewnętrznych kobiet. Wiąże się to z jej własnymi przeżyciami i doświadczeniami, które są dla niej również widoczne u innych osób. Taka cecha, jak współodczuwanie, czyli wczucie się w czyjeś przeżycia staje się jej sensem poznawczym malarstwa. Stanowi doznanie duchowe, emocjonalne i społeczne. Często też portretuje samą siebie dokonując próby odkrycia własnej tożsamości. Na obrazach Sylwii niejednokrotnie pojawia się motyw snu. Jest on dla niej synonimem wolności duszy, a jednocześnie wkroczeniem w wędrówkę w nieznane.

DAMIAN WRÓBEL – urodził się w 1994 roku w Limanowej. Ukończył Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. W latach 2016 – 2021 studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni dr hab. Janusza Matuszewskiego, prof. ASP. Pracę dyplomową obronił 29 czerwca 2021 roku w III pracowni interdyscyplinarnej dr hab. Bogusława Bachorczyka, prof. ASP. O swojej twórczości pisze: „W pracy twórczej inspiruje mnie szeroko pojęte zjawisko przemijania. Ciekawią mnie stare fotografie. Często są punktem wyjścia dla obrazów lub kolaży. Korzystam z swojego archiwum rodzinnego, odwołuje się do własnych korzeni, historii rodzinnych i perypetii swoich krewnych. Prócz wątków rodzinnych na fotografii poszukuje tych z wydarzeń religijnych, obrzędowych. Na ich podstawie powstają kompozycje malarskie. Ostatnio swój czas poświęcam na kompletowanie dokumentacji do cyklu prac dotyczących relikwii, a szczególnie wystawionych na widok publiczny ,,nienaruszonych’’ przez rozkład ciała świętych. Istniejące jako przedmiot kultu w chrześcijaństwie, głównie w Kościele Katolickim. Fascynuje mnie bogactwo form, które w eksponowanych relikwiach ciał jest czymś intrygującym ale i strasznym. Zajmuje mnie to zjawisko i stanowi bogatą bazę do działań artystycznych. Prócz nienaruszonych ciał świętych inspiracją jest dla mnie Biblia i opisywane na kartach Nowego i Starego Testamentu historie. Przerabiane przez pokolenia twórców tematy staram się ubrać w nową, swobodną i współczesną formę. W swej działalności twórczej próbuje odnieść się do zjawiska wiary, religijności, przemijania, zależności między sacrum i profanum, uczynić swego rodzaju rozprawę z tymi zagadnieniami, osobiście rozważyć je i z nutą obsesji ,,przetrawić’’.

KAROLINA ŻĄDŁO – urodziła się w 1999 roku w Rabce-Zdroju. Ukończyła Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. Od 2019 roku studiuje na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. W 2021 roku wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w wystawie zorganizowanej przez kolektyw Rzeczy pt. „Uważaj, niech tylko mój terapeuta o tym usłyszy!”. Jest laureatką pierwszej nagrody w konkursie „Martwa Natura im. Sławomira Karpowicza”, 2021, Kraków.

MICHAŁ ŻĄDŁO – urodził się w 1997 roku w Limanowej. Ukończył Katolickie Liceum Plastyczne im. bł. Piotra Jerzego Frassati w Nowym Sączu. W 2017 roku rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni dr. hab. Janusza Matuszewskiego, prof. ASP. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem. Najczęściej tworzy w technice olejnej, okazjonalnie stosuje temperę żółtkową. Najbliższy jest mu realizm. W twórczości artysty widać zainteresowanie sztuką dawną, szczególnie malarstwem barokowym. Aktualnie interesuje się znaczeniem abstrakcyjnej struktury obrazu jako bazy dla malarstwa przedstawieniowego.