...PRZENIKANIE GÓRY 585... | Beata Zuba

18 maja - 15 czerwca 2024
Galeria BWA JATKI w Nowym Targu

Wernisaż:

18 maja 2024, godz. 18:00

Galeria Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza do obejrzenia wystawy prac Beaty Zuby pt. …PRZENIKANIE GÓRY 585…

Beata Zuba

Od zawsze związana z Krakowem, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej aneks do dyplomu w I Pracowni Inerdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka.  Ukończyła Studium Pedagogiczne pisząc pracę z arteterapii interpretacja siebie poprzez kolor.

Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa w Krakowskim Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. Członek Związku Artystów Polskich Okręg Krakowski. Stypendystka Instytutu Adama Mickiewicza grant Promocja Kultury Polskiej na Świecie oraz Nishieda Foundation w 2021. W 2023 roku otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Finalistka konkursu o Nagrodę Eibischa i Konkursu MGS Zakopane – Moje Góry. Współpracuje z Instytutem Kultury Willi Decjusza, gdzie prowadzi autorskie wykłady z cyklu Co Malarz widzi za obrazem? oraz ze Stowarzyszeniem Kultury Willi Decjusza prowadząc zajęcia z malarstwa i spotkania muzealne, za co została nominowana do nagrody Osobowości Roku 2022 przez Gazetę Krakowską i Dziennik Krakowski.

Zorganizowała 19 wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych. W 2021 wystawiała prace na dwóch wystawach w Japonii na zaproszenie Nishieda Foundation Mountain: Adoration and Fear to the Another Universe Zuiun-an oraz na Festiwalu Sztuki Tatsuno Art Scence wystawa Mountain Wander and Fear. W 2023 roku na zaproszenie Dyrektor Bogny Dziechdziaruk-Maj, pod kuratorską opieką dr Anny Król zorganizowała w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha indywidualna wystawę Przenikanie Góry. Był to interdyscyplinarny projekt [indywidualna wystawa malarstwa w Pawilonie Europa Daleki Wschód wraz z instalacja site-specific, prezentacje prac w ogrodach Manggha, a także działania na Kopcu Kościuszki, gdzie po raz pierwszy w historii Kopca w Japońskie Święto Góry została rozwieszona wielkoformatowa 130m2 Flaga Góra].

Autorka swoje projekty prezentuje również na konferencjach: międzynarodowych w Polsce [m.in. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej – Kraków] i za granicą [Światowy Zjazd Arteterapii w Tuluzie]. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą [Galeria KRKA Lubliana Słowenia, Galeria CENTRUM NCK, GM Częstochowa, Pałac Sztuki w Krakowie, CSW Elektrownia Radom, Galeria Zamek Szczecin i wielu innych].

Obrazy z Cyklu Szeroko Zamknięte brały udział w filmie dokumentalnym Bezimienny Urszuli Sochackiej na temat Akcji T4 w trakcie II Wojny Światowej – Ogrody Sztuki w Krakowie 2015.

Z górami związana jest od dziecka, jako instruktor narciarstwa szkoliła w Ski Ecole International oraz Ecole de Ski Français w Super Devoluy we francuskich Alpach, do dnia dzisiejszego startuje czynnie w zawodach narciarskich, wielokrotnie za osiągnięte wyniki nagradzana na zawodach Mistrzostw Polski Amatorów.
Bezgranicznie kocha GÓRY.

PARTNERZY

DARCZYŃCY – PRZYJACIELE JATEK

Krzysztof Zapiórkowski – ELZA – Elektrosystemy i instalacje
Anna Łukaszczyk – Restauracja KAPRYS
dr Daniel Uryga – Centrum Stomatologiczne
Danuta Hajnos  – Wytwórnia wód
P.U. SEZAM – ochrona osób i mienia

PATRONAT MEDIALNY