Malując ustami i nogami...

2 września - 16 października 2022
Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wernisaż:

2 września 2022, godz. 16:00

Dodatkowe informacje:

Godziny dostępności Galerii:
poniedziałek – niedziela 11.00 – 20.00

Wystawa przedłużona do 16 października
Wystawa malarstwa współorganizowana z Wydawnictwem AMUN w ramach obchodzonego 5 września Międzynarodowego Dnia Artystów Malujących Ustami i Nogami.

ARTYŚCI MALUJĄCY USTAMI I NOGAMI O SOBIE

Katarzyna Warachim – maluje ustami
 „ …teatrolog, maluję ustami od 1995 roku. Malarstwo oprócz teatru i literatury to pasja, która czyni codzienność bardziej znośną, uwalnia od cierpienia.”

Agnieszka Sapińska – maluje ustami
 „ …urodziłam się w 1973 roku w Łęczycy z dziecięcym porażeniem mózgowym, mieszkam w Mąkolicach pod Łodzią. Od 1995 roku maluję obrazy „ustami” na płótnie. Kocham kwiaty i ludzi. Moje motto to: CARPE DIEM."

Małgorzata Pauspert – maluje stopą
„ ...kocham malować zimę, ponieważ bardzo intensywnie ją czuję…wiatr, śnieg , mróz, specyficzny kąt padania światła - radosna biel śpiącej przyrody.”

Monika Kamińska – maluje ustami
„Kocham malować!”

Jan Sporek – maluje ustami
„ …urodziłem się w 1972 roku w Rajczy. Od kilkunastu lat maluję obrazy ustami. W  swoim   malarstwie  dotykam   różnych   tematów  od  pejzaży,  martwej  natury,  zwierząt,  kwiatów,  do scenek  rodzajowych. Interesuję się  zjawiskami nadprzyrodzonymi,  lubię  czytać  książki. Poza malarstwem moją pasją jest życie.”

Mariola Wower – maluje ustami
„Gdyby ktoś zapytał, czemu maluję to mogłabym powiedzieć, że nie mogłabym tego nie robić. To pragnienie jest silniejsze od mojej niepełnosprawności.”

Bartosz Ostałowski – maluje ustami i stopą
„… ukończyłem studia inżynierskie, teraz skupiam się na malarstwie oraz motosporcie. To moje dwie największe pasje, które dają mi dużo satysfakcji i radości.”

Stanisław Kmiecik – maluje ustami i stopą
„Życie jest tylko przechodnim półcieniem, 
Nędznym aktorem, który swą rolę 
Przez parę godzin wygrawszy na scenie 
W nicość przepada - powieścią idioty, 
Głośną, wrzaskliwą, a nic nie znaczącą..”
William Szekspir

Mariusz Mączka – maluje ustami
„Malarstwo odmieniło moje życie, sprawiło, że stałem się bardziej otwarty i pewny siebie. Poznałem wielu wspaniałych ludzi, którzy nauczyli mnie czerpać z życia jak najwięcej, a zarazem dawać to innym i wspierać ich w trudnych chwilach. Krótko mówiąc moja pasja tchnęła we mnie życie.”

Walery Siejtbatałow – maluje ustami
„W malarstwie znajduję spokój i siłę nieustających dolegliwości. Bardzo lubię malować portrety.”

Joanna Gruszka – maluje ustami
„Preferuję malarstwo w ciemniejszej kolorystyce. Nie lubię skupiać na sobie uwagi.”

Mikołaj Kastelik – maluje ustami
„Malarstwo jest dla mnie pasją. Kocham malować krajobrazy, kwiaty, ptaki i zwierzęta. W ten sposób mile spędzam czas.”

Krzysztof Kosowski – maluje ustami i stopą
„W obrazach, które maluję, staram się łączyć różne nastroje i wątki - często zawierają one nutkę nostalgii i ironii lub satyry. Chciałbym namalować coś, co jeszcze drzemie w mojej podświadomości. To nie będzie coś niezwykłego i wielkiego, ale wiem, że chcę wypowiedzieć coś, czego jeszcze nie potrafię wyrazić do końca, i czekam, żeby się wyłoniło.”

Teresa Frys – maluje ustami
„"My także chcemy wznosić latawce i tak jak zdrowi biegać pod wiatr. Niesprawną ręką zrywać dmuchawce. I z krótszą nogą poznawać świat. Zróbcie nam miejsce, nie patrzcie wrogo. Niepełnosprawni i chcą i mogą: odkrywać góry, zawieszać słońce, darować serca – czujesz ? - gorące! Otwórzcie okna po nocy dzwonku, nie chcemy ciągle sterczeć w przedsionku!"

Arkadiusz Cyprian – maluje ustami
„Malarstwo stało się moim sposobem na życie.”

Martynka Gruca  – maluje stopą
„Najważniejszym wydarzeniem w moim życiu było wręczenie różańca z ciasta chlebowego papieżowi Franciszkowi podczas światowych Dni Młodzieży w Polsce”

Jolanta Borek-Unikowska (zm. w 2019 roku) – malowała ustami
„Strach przed ludzkimi spojrzeniami pełnymi współczucia i litości zamknął mnie na 12 lat. Choroba postępowała, a ja nie chciałam usiąść na wózku inwalidzkim. To malowanie właśnie pomogło mi zaakceptować siebie taką, jaka jestem. Zrozumiałam, że świat jest tak samo piękny, czy ogląda się go chodząc, czy jeżdżąc na wózku. Tylko od nas zależy, czy potrafimy się nim cieszyć.”

Lucjan Matuła – maluje stopą
"Urodziłem się bez rąk. Od dziecka posługuję się lewą stopą, za pomocą której nauczyłem się wykonywać różne czynności, także pisać i malować. Jestem samoukiem, choć mam swojego mistrza -Jana Matejkę. Uwielbiam jego obrazy. Zacząłem malować kredkami, później pojawiły się farby plakatowe, aż w końcu odkryłem przyjemność malowania farbami olejnymi. Cieszę się z każdego obrazu, który namalowałem".

Współorganizator