ANNA MADEJA „MALARSTWO NA SZKLE”

30 czerwca - 30 lipca 2023
Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wernisaż:

30 czerwca 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ zaprasza do obejrzenia wystawy malarstwa na szkle Anny Madei.
Anna Madeja - Artystka ludowa, urodziła się w 1945 roku w Mszanie Dolnej, mieszka i tworzy w Szczawnicy. Z wykształcenia jest pedagogiem wychowania przedszkolnego i przez większą część swego życia z pasją wykonywała ten zawód. Swoje malowanie rozpoczęła z miłości do dzieci, to dla nich po raz pierwszy wykonała panoramiczne bajki na ścianach i szybach przedszkola. Przez wiele lat prowadziła warsztaty malarstwa na szkle dla dzieci z Polski i zagranicy.

Jest samoukiem – eksperymentując oraz nieustannie doskonaląc techniki malowania na szkle, wykształciła własny, oryginalny styl. Motywy do swoich obrazów czerpie z życia oraz legend i bajek góralskich. Artystkę interesuje także tematyka sakralna. Lubi przedstawiać obrzędy bożonarodzeniowe, szopki, zwyczaje okresu wielkanocnego, uśmiechnięte Madonny i radosne Anioły. Uczestniczyła w wielu konkursach, plenerach, i wystawach na terenie Polski i za granicą — w Niemczech, na Węgrzech, w Izraelu, USA, Słowacji, Szwecji. Corocznie prezentuje swoje prace w witkiewiczowskiej kaplicy na Jaszczurówce w Zakopanem, gdzie wystawiają najwybitniejsi artyści z Podhala, Orawy i Spisza.

Wiele jej prac znajduje się w muzeach, kościołach i galeriach etnograficznych oraz zdobi pomieszczenia prywatnych kolekcjonerów, również poza granicami kraju, m.in. w kolekcji Jana Pawła II w Watykanie. W 2007 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za całokształt pracy twórczej przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, a w 2010 roku wyróżniono ją Medalem im. Józefa Szalaya za zasługi dla Miasta i Gminy Szczawnica. Pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych Klubu Twórców w Szczawnicy, którego obecnie jest honorowym członkiem.