Anna Luteracka „Kruchomiękkie... po prostu”

5 - 28 sierpnia 2022
Galeria Sztuki SOKÓŁ

Wernisaż:

8 sierpnia 2022, godz. 18:00

Wstęp

wstęp bezpłatny

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia Galerii:
poniedziałek – niedziela 11.00 – 20.00
„Nasze życie KRUCHOMIĘKKIE, ciągle w ruchu i nigdy nie wiadomo, kiedy wyskoczy z ogólnie przyjętych za poprawne torów" - to motto ceramicznych obiektów - Kruchomiękkich, autorstwa Anny Luterackiej, które do 28 sierpnia można zobaczyć w Galerii Sztuki SOKÓŁ.

Tekst: Anna Luteracka

„Zwykły dzień... Nad miastem unoszą się chmury. Zmieniają się..., kłębią, ciemnieją,
wyciskają z siebie krople deszczu i krzyczą grzmotami piorunów.
Później wychodzi słońce i ogrzewa mokrą ziemię, korony drzew, dachy domów. Zwykły dzień...”

Kruchomiękkie miasta Anny Luterackiej są jak te zwykłe dni. Są jak toczące się życie, choć z niby zaskakującymi zwrotami, to jednak, jak te zwykłe dni. Opowiadają o codzienności, bo dom to symbol codziennego borykania się z życiem. Dom, to miejsce, gdzie dzieją się zwykłe sprawy, gdzie przeżywają się sukcesy i porażki, gdzie tworzą się refleksje o nich, a każdy dom to osobna historia, a każde okno to inne spojrzenie na świat. Te miasta są w ruchu, bo miasta codziennie zmieniają się, a wraz z tymi zmianami, zmieniają się doświadczenia ich mieszkańców.
Kruchomiękkie - niezmiennie zmieniająca się codzienność...
ANNA LUTERACKA – urodziła się w 1967 roku. Ukończyła Uniwersytet Łódzki. Zajmuje się tkaniną unikatową, ceramiką użytkową i rzeźbą. Od 2015 roku mieszka i tworzy w Inowłodzu. Jest twórczynią rzeźb-obiektów, które nazwała Kruchomiękkie.
Kruchomiękkie to oryginalne rzeźby wykonane z połączenia różnych naturalnych materiałów: gliny, metalu, drewna, ale to również instalacje ścienne w formie obrazów, w których wykorzystuje także papier. Obiekty te są opowieścią o emocjach zamkniętych w ceramicznych miastach, papierowych liściach, w kłodach drewna.

Swoje prace wielokrotnie prezentowała na wystawach zbiorowych: „Festiwal w Krajobrazie” (1999), „Inne wnętrze”, Galeria a’rebours, Łódź (2003), Luteraccy Galeria – Atelier, Inowłódz (2007), Biennale Sztuki, Piotrków Trybunalski (2017), Galeria Art In House – Targi Sztuki Dostępnej, Warszawa (2019), „Artystyczny Inowłódz”, Galeria Kamienica 56, Łódź (2020), „Balet Palet” 30-lecie Galerii Sztuki Glaza Expo Design, Gdańsk (2021), „Niezwykłe, małe, wielkie historie”, Galerii Sztuki Glaza Expo Design, Gdańsk (2021).

Zrealizowała klika wystaw indywidualnych m.in.: „Papierowa Iluminacja”, Drugi Obieg Art Festival, Łowicz (2000), „Papierowy parawan”, Galeria a’rebours, Łódź (2000), „Coś o dekoracji”, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2002), „Obiekty”, Galeria a’rebours, Łódź (2002), „Festiwal w Krajobrazie”, Inowłódz (2003), „Kruchomiękkie”, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2016), „Świat Jonasza – rzeźba”, Galeria Kamienica 56, Łódź (2018), „Kruchomiękkie – rzeźba”, Galeria Sztuki Tadeusza Czarneckiego Biłasówka, Radoszyce (2019), „Trzy spojrzenia Kruchomiękkie – rzeźba”, Zamek w Inowłodzu (2019), „Kruchomiękkie – rzeźba”, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim (2019), „Kruchomiękkie”, Galeria Leonardo, Kazimierz Dolny (2020), „Kruchomiękkie – rzeźba”, Galeria Leonardo, Kazimierz Dolny (2021), „Obiekty z papieru i ceramiki”, Galeria Simcinów, Inowłódz (2021), „Kruchomiękkie – rzeźba”, Galeria Wieża Sztuki, Kielce (2021).