4A

8 października - 24 listopada 2021
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Wernisaż:

8 października 2021, godz. 18:00

Wstęp

5 zł - od osoby, 3 zł - ulgowy, 2 zł - grupowy/od osoby, 1 zł - od osoby w każdą środę, 1 zł - od osoby dla rodzin, 1 zł - dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Dodatkowe informacje:

Godziny otwarcia galerii:
wtorek-niedziela 12.00-17.00
Na wystawie zostanie zaprezentowana twórczość artystów związanych ze środowiskiem artystycznym miasta Baia Mare w Rumunii: malarstwo Dorela Petrehusa i Ioana Angela Negreana, grafika artystyczna Laury Ghiney oraz prace multimedialne autorstwa Adriana Chiry.
Od ponad dwunastu lat trwa współpraca Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ ze środowiskiem artystycznym Rumunii. Wielokrotnie prezentowaliśmy prace artystów naszego regionu w Baia Mare i w Cluj Napoca. Organizowa­liśmy w Nowym Sączu wystawy artystów reprezentujących różne ośrodki sztuki rumuńskiej i różne trendy artystycz­ne – na czele ze słynną Szkołą z Kluż. Artyści rumuńscy zawsze stanowią bardzo dużą grupę uczestników Międzynarodowego Biennale Pasteli organizowanego w Nowym Sączu. W 2013 roku Grand Prix tego konkursu zdobył Mihai Ciplea - artysta z Baia Mare.

Z tym większą przyjemnością prezentujemy małopolskiej publiczności przedstawicieli środowiska artystycznego tego miasta, leżącego w pięknym regionie Maramureszu, mającego długą tradycję artystyczną.

Adrian Chira

Fotografia małego, około dziesięcioletniego chłopca. Fotografia jest czarno-biała i przetargana w połowie. Fotografie ktoś trzyma w dłoni.
Urodził się w 1963 roku w Baia Mare w Rumunii.
W 1987 roku ukończył Politechnikę w Cluj-Napoca, a w 2004 roku Uniwersytet Sztuki i Wzornictwa w Cluj, Wydział Sztuk Pięknych. W 2012 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych i dekoracyjnych na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Zachodniego w Timişoarze, pod kierunkiem promotora prof. dr Constantina Ionescu Pruta. Od 2015 roku pracuje jako Adiunkt Uniwersytetu Technicznego w Cluj-Napoca – Oddział Uniwersytetu Północnego w Baia Mare na Wydziale Filologicznym, kierunek: sztuki piękne – malarstwo. Od 2016 roku jest członkiem Senatu Uniwersytetu Technicznego w Cluj-Napoca w komisji kształcenia akademickiego i spraw studenckich.

Od 2005 roku należy do Związku Artystów Plastyków Rumunii, Wydział multimediów oraz do Stowarzyszenia Oddziału w Baia Mare tegoż Związku, w którym od 2014 roku pełni funkcję członka Zarządu. Od 2019 roku należy również do Stowarzyszenia Artystycznego Art Bunavestire w Negreşti-Oaş.

Autor ponad 6 indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach w kraju m.in. w Baia Mare i Cluj-Napoca. Brał udział w ponad 12 międzynarodowych wystawach zbiorowych za granicą m.in. w Austrii, Francji, Polsce i na Ukrainie oraz ponad 77 wystawach zbiorowych w kraju m.in.: w Arad, Baia Mare, Bukareszcie, Bonţida, Cluj-Napoca, Galaţi, Iaşi, Negreşti Oaş, Oradea, Râmnicu Vâlcea, Satu Mare, Sibiu i Timişoarze.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Arad 2019 Nagroda w dziedzinie grafiki na Międzynarodowym Biennale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby – Meeting Point; 2018, Nagroda w dziedzinie sztuk pięknych za album 1896–2016: 120 lat. Centrum Artystyczne w Baia Mare w ramach Roku Wydawniczego w Cluj-Napoca 2016; 2017, Nagroda Professor Bologna przyznana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Organizacji Studenckich Rumunii (ANOSR); Nagroda dla Artysty Roku 2016 – przyznana przez Związek Artystów Plastyków Rumunii – Oddział Baia Mare, Radę Miasta i Miasto Baia Mare; 2016, Nagroda za sztukę cyfrową na Międzynarodowym Salonie Nauczycieli Sztuk Plastycznych – Międzynarodowe Sympozjum Twórczości Plastycznej, Iași (Rumunia).

Autor wielu tekstów w publikacjach specjalistycznych, kronikach prasowych i książkach w tym rozdział Fotografia pomiędzy techniką a sztuką w tomie Ku pamięci Ioniţă G. Andron (1917–1989), Muzeum Regionu Țara Oașului, Negreşti Oaş, 2012. Jest autorem dwóch książek: Pochodzenie. Doświadczenia tymczasowości, 2014; Percepcja i znaczenie – permanentność wizualnego dyskursu obecnego w fotografii modernistycznej i współczesnej, 2018. Jest wydawcą ponad 27 albumów i książek oraz współrecenzentem publikacji z zakresu sztuk pięknych wydanych w kraju i za granicą. Opracowywał materiały dydaktyczne do kursu i zajęć praktycznych: Poszukiwania twórcze we współczesnej fotografii.

Uczestniczył w licznych konferencjach, seminariach, warsztatach i prezentacjach o szerokiej tematyce z zakresu sztuk pięknych: malarstwa, grafiki, fotografii, wideo, animacji, instalacji, technik mieszanych. Wielokrotnie był organizatorem oraz członkiem projektów artystycznych. Ponad 40 jego dzieł ilustrowało artykuły w czasopismach, prestiżowych albumach sztuki oraz wydawnictwach towarzyszącym różnym wydarzeniom artystycznym.

Laura Ghinea

Zdjęcie kobiety. Kobieta ma wzrok skierowany w lewą jej stronę. Ma krótkie, sięgające ramion, ciemne włosy. Ubrana jest w golf, na który ubrała podkoszulek z napisem amour.
Urodziła się w 1977 roku w Baia Mare.
W 2000 roku ukończyła Wydział Grafiki na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa w Cluj-Napoca oraz nauki polityczne na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu im. Babes-Bolyai w Cluj. W 2002 roku uzyskała tytuł magistra antropologii kultury na Wydziale Studiów Europejskich Uniwersytetu im. Babes-Bolyai w Cluj, a w 2006 roku tytuł doktora w dziedzinie nauk o komunikacji na Uniwersytecie Sophia-Antipolis w Nicei. Stypendystka Ecole Regionale des Baeaux Arts w Nantes we Francji. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Sztuki i Wzornictwa w Cluj-Napoca, oraz na Uniwersytecie Północnym w Baia Mare. Prowadzi zajęcia z zakresu fotografii, video, malarstwa, rysunku i grafiki.

Od 2011 roku, pełni funkcję Prezesa Oddziału Związku Artystów Plastyków Rumunii (UAPR) w Baia Mare i koordynuje projekt odbudowy Kolonii Malarzy. Była koordynatorką projektu odbudowy Galerii Sztuki w Baia Mare oraz projektu na nowy lokal twórczy dla artystów w Studio Arena 11. Koordynowała 5 edycji Sympozjum Malarstwa w Baia Mare, finansowanego przez Fundację Dorela Cherecheșa. Organizowała i uczestniczyła w licznych forach, konferencjach, szkołach letnich, wystawach indywidualnych i zbiorowych z gośćmi z kraju i za zagranicy. Współpracowała przy realizacji wielu projektów unijnych m.in. jako Partner Europejskiego Festiwalu Pasteli – 6. Międzynarodowego Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013. Jest członkiem założycielem Fundacji ARTE+.

Ioan Angel Negrean

Zdjęcie starszego mężczyzny. Nosi okulary, brodę. Ubrany jest w białą koszulę z krótkim rękawem. Żywiołowo gestykuluje dłońmi.
Urodził się w 1954 roku w Cluj-Napoca, gdzie ukończył również Instytut Sztuk Pięknych im. Iona Andreescu.
Od 2007 roku wykłada malarstwo na Uniwersytecie Technicznym w Cluj-Napoca oraz na Uniwersytecie Północnym w Baia Mare. Posiada tytuł doktora sztuki. Od 1990 roku jest członkiem Związku Artystów Plastyków Rumunii (UAPR).

Autor licznych wystaw indywidualnych w Rumunii i za granicą m.in.: 2015, Art Safari, Galeria Sztuki Europejskiej, Bukareszt; 2014, Zielony i zielony negreana, Galeria Sztuki Związku Artystów Plastyków Rumunii, oddział w Baia Mare; 2013, Profan, Product: Pro domo, Galeria Sztuki Alchemia, Bukareszt; 2012, Pory roku, Okręgowe Muzeum Sztuki „Centrum Artystyczne Baia Mare”; Dialogi niewinności, Galeria Sztuki Europejskiej, Bukareszt; 2005, Negrean '50, Baia Mare, Okręgowe Muzeum Sztuki, Centrum Artystyczne Baia Mare; 1996, Ukrzyżowania na poboczu drogi, Centrum Kultury Rumuńskiej, Budapeszt; 1992, Delirium Vivens, Instytut Pedagogiczny im. Bessenyei Győrgy, Nyíregyháza (Węgry).

Brał również udział w wielu interesujących wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Najciekawsze z nich w ostatnich latach to: 2019, Wystawa Művészet új utakon, Hírös Agra Kulturális Központ, Kecskemét (Węgry); 2018, Krajowy Salon Sztuki Współczesnej (SNAC) Stulecie 2018, Galeria im. Căminul Artei, Bukareszt; 2013, Mostra Natalizia 2013, Galeria Sztuki Chie, Mediolan; Expo Bologna 2013 – Seconda Edizione – Galeria Wikiarte Gallery, Bolonia; 2012, Artysta i moc – hipostazy malarstwa w latach 1950–1990, Biblioteka Narodowa Rumunii, Bukareszt; 2008, Przyjaciele naszych przyjaciół, Galeria BWA, Nowy Sącz; 2006, Krajowy Salon Sztuki, Pałac Parlamentu, Galeria im. Constantina Brâncuşi i Pawilon Romexpo, Bukareszt, 2001.

Uczestnik licznych krajowych i międzynarodowych sympozjów i plenerów m.in.: 2015, 100 artisti per il salento – simposio internazionale d'arte contemporanea, Gallipoli (Włochy); 2013, DFEWA mallnitzer symposium für moderne kunst [d.weiss & artyści ze wschodu i zachodu], Mallnitz (Austria); 2006, Krajowe Sympozjum Sztuki Współczesnej Kształt, kolor, czas, Negreşti-Oaş; 2004, Międzynarodowy Plener Malarski Centrum Kultury Sektora XII, Budapeszt; 1994, Krajowy Plener Malarski, Nicula (Okręg Kluż).

W 2004 roku został laureatem Medalu 1 klasy za Zasługi w kategorii sztuk pięknych, przyznanego przez Prezydenta Rumunii.

Dorel Petrehuş

Zdjęcie starszego mężczyzny. Twarz skierowaną na widza. Ma lekką łysinę ponad czołem. Ubrany jest w koszulkę polo w kolorze granatowym.
Urodził się w 1957 roku w Dumbrava-Tg. Lapus, Okręg Maramuresz.
W 1982 roku ukończył Wydział Malarstwa Instytutu Sztuk Pięknych im. Iona Andreescu w Cluj-Napoca. Od 1990 roku należy do Związku Artystów Plastyków Rumunii (UAPR) oraz do Stowarzyszenia Artistica Art Bunavestire, Negresti-Oas.

Autor licznych wystaw indywidualnych: 2018, Antropo-znaki, Muzeum Sztuki, Cluj-Napoca; Kolory dzieciństwa, Galeria Sztuki Związku Artystów Plastyków, Baia Mare; 2017, Krypto-morfemy i antropo-znaki, Okręgowe Muzeum Sztuki – Centrum Sztuki Baia Mare; Transfiguracje i zardzewiałe postacie, Galeria Sztuki Związku Artystów Plastyków, Baia Mare; 2016, Retrospektywa – Transfiguracje, Muzeum Regionu Țara Oașului; 2013, Odcisk ludzki, Galeria Sztuki dr Mihai’la Popa, Muzeum Regionu Țara Oașului, Negresti-Oaș; 2011, Gold Plaza, Baia Mare; 2010, Współczesna tomografia, Galeria Căminul Artei, Bukareszt; Związek, Kecskemét (Węgry); 2004, Współczesna tomografia malarstwo i obiekty, Baia Mare; 2002, Muzeum Regionu Țara Oașului w Negreșt-Oaș; 2001, Kolonia Malarzy w Baia Mare; 1997, 2000, Muzeum Sztuki w Satu Mare; 1991, 1995, 2012; Galeria Sztuki w Satu-Mare; 1991, „Atelier 35”, Galeria Sztuki Orizont w Bukareszcie; 1985, 1989, 1990; Galeria Sztuki Baia Mare.

Uczestnik wystaw zbiorowych w kraju i za granicą m.in.: 2019, Festiwal Kecskemeti Tavaszi, Muveszet uj Utakon (Węgry); 2018, Stulecie Wielkiego Zjednoczenia, Muzeum Sztuki, Iasi; Międzynarodowa Wystawa Sztuk Plastycznych i Dekoracyjnych, Galeria Związku Artystów Plastyków oraz Muzeum Brukental, Sibiu; Krajowy Salon Sztuki, Narodowe Muzeum Sztuki, Bukareszt; 2017, Krajowy Salon Malarstwa, Pałac Mogosoaia, Bukareszt; 2016, Międzynarodowa wystawa im. Simona Hollosy’ego, Teceu, Tiacziw, Muncacevo (Ukraina); Coroczna Wystawa Sztuki, Okręgowe Muzeum Sztuki – Centrum Sztuki Baia Mare; Art Bunavastire, Muzeum Regionu Țara Oașului, Negresti-Oas; 2015, 2006, Międzynarodowe Triennale Malarstwa Regionu Karpat Srebrny Czworokąt, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu; 2014, Salony Mołdawii, Bacau, Galeria Constantina Brancusi, Kiszyniów (Mołdawia); Międzynarodowe Biennale „Meeting Point” w Arad, Galeria Delta, Arad; Wystawa Sztuki Rumuńskiej, Brąz i kolor, Galeria Time Zeikunst, Wiedeń (Austria); 2013, Sztuka Bunavestire od 1986 do 2019, Galeria Sztuki Museum Regionu Țara Oașului, Negresti-Oas; 2010, Totem, Targu Mures, Iasi; 2008, Pałac Brancovenesc, Pałac Mogoşoaia, 4 + 1 Lăpuşeni; 2006, Artcades – Troyes (Francja); Krajowy Salon Sztuki, Pałac Parlamentu, Bukareszt; 2005, Burghausen (Niemcy); 2003, Międzynarodowe Targi Sztuk Plastycznych w Bukareszcie; 2002, Gazeta Artystyczna Międzynarodowe Sympozjum, Kiszyniów (Mołdawia); 2001, Krajowy Salon Sztuki w Bukareszcie; 2000, 2002, D. Fleiss i Artyści ze Wschodu i Zachodu Międzynarodowe Sympozjum Sztuki, Carei, Okręg Satu Mare i Essen (Niemcy); 1999, Pro Arte, Muzeum Sztuki w Timişoara oraz Galeria Sztuki w Lugoj; 1999, Biennale – Krajowy Salon Malarstwa w Arad; 1996, 4×4 Wystawa Objazdowa, Negreşti-Oaş, Baia Mare, Satu Mare, Târgu Mureş; 1989, Wystawa Związku Artystów Plastyków Okręgu Maramures, Sala „Dalles” w Bukareszcie; 1988, Krajowa Wystawa Młodych, Baia Mare, Kolonia Malarzy.

Laureat nagrody Artysta Roku 2015 Baia Mare przyznanej przez Miasto oraz Radę Miejską Baia Mare oraz Nagrody za wybitne osiągnięcia przyznanej przez władze miejskie i samorządowe Negresti-Oas oraz Muzeum Regionu Tara Oașului w 2016 roku.