NIE–MOC: ROZWAŻANIA NAD POKORĄ CHRYSTUSA - wernisaż

3 kwietnia 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Sztuka
Wernisaż
Zapraszamy na wernisaż wystawy NIE–MOC: ROZWAŻANIA NAD POKORĄ CHRYSTUSA autorstwa Jacka Hajnosa OP, który odbędzie się 3 kwietnia 2023 roku o godzinie 18:00 w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu.
Projekt NIE–MOC to plastyczna próba zmierzenia się z tematem pokory Chrystusa. Cykl będzie się składał z trzydziestu trzech obiektów, które w sposób symboliczny obejmą lata ziemskiego życia Jezusa. Do tej pory powstało czternaście prac. Zostały one wykonywane w technice rysunkowej i każda z nich oddziałuje poprzez dwie nachodzące na siebie płaszczyzny. Pierwsza warstwa to właściwy rysunek, natomiast zadaniem drugiej jest jego „zasłonięcie”.

Ważnym elementem cyklu jest proces twórczy. Jego pierwszy etap to moje osobiste lectio wybranego fragmentu biblijnego, który uwypukla jakiś aspekt pokory Chrystusa. Drugim etapem jest właściwa medytacja plastyczna, która na początku polega na szkicowaniu podczas „mielenia Słowa”. Następnie staram się nic nie robić poza nasłuchiwaniem, które często wykracza poza obszar właściwego procesu. Trzeci etap polega na przeniesieniu wybranego pomysłu na obydwie płaszczyzny rysunkowe, czyli klasyczne podłoże (jak papier czy tektura, czasami drewienko) oraz na pleksi. Po wykonaniu danej pracy, a czasami jeszcze w trakcie jej tworzenia, zapraszam brata lub siostrę z mojego zakonu do napisania słownej medytacji na podstawie fragmentu z Pisma Świętego oraz mojej medytacji plastycznej.

Jacek Hajnos OP

Artysta grafik, rysownik, malarz, rzeźbiarz, działacz społeczny oraz koordynator projektów artystycznych. Pochodzi z Nowego Targu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych na wydziale Grafiki w Krakowie oraz Filozofii, na Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Były prezes Katolickiego Centrum Kultury, współzałożyciel ogólnopolskiej wspólnoty i fundacji Vera Icon. Obecnie jest w trakcje formacji zakonnej i studiuje na VI roku w Kolegium Dominikańskim Teologię.