newsletter

NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora - spotkanie, film

NOT.FOT - notatnik fotograficzny Władysława Hasiora

13 grudnia (środa) 2017 godz. 18.00
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Sala im. R.Sichrawy, ul. Długosza 3

Organizatorem spotkania i wydawcą magazynu jest Muzeum Tatrzańskie im. Dra T.Chałubińskiego w Zakopanem.
Współorganizatorem spotkania jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ - Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego

Magazyn „NOT.FOT.” to publikacja dedykowana wyjątkowemu dziełu z kolekcji Muzeum Tatrzańskiego – Notatnikowi fotograficznemu Władysława Hasiora. To niezwykłe archiwum wizualne składa się z 20 tysięcy przezroczy, wykonanych na przestrzeni niemal 30 lat i usystematyzowanych przez artystę w cyklach tematycznych. To unikalny w tej skali, wyrazisty dokument polskiej kultury wizualnej ostatniej ćwierci XX wieku, a jednocześnie pasjonujący, fotograficzny szkicownik sławnego artysty, który służył mu również za narzędzie do pracy popularyzatorskiej i edukacyjnej.

W spotkaniu  wezmą udział Julita Dembowska – kuratorka Galerii Władysława Hasiora i autorka tekstu do magazynu oraz Joanna Trznadel – koordynatorka projektu publikacji „NOT.FOT.”. Goście opowiedzą o „Notatniku Fotograficznym” Hasiora, jego archiwum w Muzeum Tatrzańskim oraz o akcjach performatywnych Mistrza, a także o pracy nad magazynem „NOT.FOT.” i dalszych planach wydawniczych. Na spotkaniu zaprezentowany zostanie również filmik – pokaz slajdów z „Kina” Władysława Hasiora wraz z autentycznym nagraniem opowieści Mistrza.

 

„NOT.FOT.” to wydawnictwo seryjne (w roku 2017 ukażą się 4 zeszyty), które w nowatorski sposób łączy formę współczesnego, bogato ilustrowanego magazynu i rzetelnego muzealnego katalogu. Oprócz obszernej prezentacji fotografii Władysława Hasiora na jego łamach znajdą się teksty omawiające specyfikę Notatnika fotograficznego, materiały archiwalne, a także dedykowane Hasiorowi prezentacje współczesnych artystów (w pierwszym zeszycie - Paulina Ołowska).

 

„NOT.FOT.” vol. 1

80 stron, teksty w języku polskim i angielskim

Zespół redakcyjny:Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Błażej Pindor, Sylwia Serafinowicz, Kola Śliwińska

 

We wnętrzu dawnej pracowni artysty wisi do dziś niezatytułowany asamblaż z 2. połowy lat 80. z pełnoplastycznym krucyfiksem, wokół którego Hasior zawiesił wota w postaci peerelowskich i komunistycznych odznaczeń. To zestawienie symboliki religijnej czy szerzej tradycyjnego imaginarium Polski powiatowej z rekwizytami władzy i ekstensywnej powojennej socmodernizacji stanowi jedno z kluczowych napięć w twórczości zakopiańskiego artysty. Temu również w dużej mierze poświęcony jest jego Notatnik fotograficzny – obserwacji, w jaki sposób przenikają się kultury wernakularna i artystyczna, ikonografia władzy i „reakcyjna” plastyka powiatowa.  

Łukasz Gorczyca, Notatnik i montaże, „NOT.FOT.” vol. 1, maj 2015

 

„NOT.FOT.” vol. 3

80 stron, teksty w języku polskim i angielskim

Zespół redakcyjny: Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Błażej Pindor, Sylwia Serafinowicz, Kola Śliwińska, Joanna Trznadel

 

NOT.FOT.

Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora  Vol. 4

 

Czwarty zeszyt magazynu „NOT.FOT.” dedykowany jest fotografiom dokumentującym akcje plenerowe i płonące rzeźby Władysława Hasiora. W jednym z filmów poświęconych twórczości artysty pada zgrabne określenie tych spektakularnych wydarzeń animowanych przez zakopiańskiego twórcę - hasioriady. Autorzy publikowanych w tym wydaniu „NOT.FOT.” tekstów (Julita Dembowska, Łukasz Gorczyca, Sylwia Serafinowicz) przybliżają szczegóły akcji Hasiora oraz analizują specyfikę ich fotograficznych i filmowych rejestracji. Zastanawiamy się, w jakim stopniu mają one dokumentacyjny, a w jakim czysto kreacyjny charakter. Osobna analiza poświęcona jest jednej z najbardziej niecodziennych akcji artysty - przeprowadzki z dawnej do nowej pracowni w październiku 1984 roku, która przybrała formę pochodu z pracami artysty.

Po raz pierwszy w kontekście twórczości Władysława Hasiora prezentujemy również - niepublikowane dotąd w Polsce - fotograficzne dokumentacje plenerowych działań brytyjskiego artysty Eda Herringa z końca lat 1960.

 

Zeszyt czwarty zamyka tegoroczny cykl wydawniczy „NOT.FOT.”. Dwa kolejne wydania planowane są na rok 2018.

 

 

 
 
 
Wyszukiwarka:

 


Galeria BWA SOKÓŁ w ramach projektu "Budowa Małopolskiej Galerii Sztuki NA BURSZTYNOWYM SZLAKU w Nowym Sącz". Projekt współfinansowany z Europejskiego Rozwoju Funduszu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.