Dostępność Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Budynek Galerii powstał w latach 2008-2010. Jest usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie MCK SOKÓŁ, stanowiąc nowoczesne skrzydło głównej siedziby. Jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3


MENEDŻER/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Katarzyna Kożuch: znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 30, e-mail: k.kozuch@mcksokol.pl
Kontakt dla osób z dysfunkcją słuchu poprzez SMS - nr tel. 600 439 299


DOJAZD DO GALERII BWA SOKÓŁ

Jesteśmy w centrum miasta. Parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki. W przypadku braku własnego środka transportu można w dogodny sposób dojechać komunikacją miejską (przystanki: Długosza-Planty, Konarskiego i Kościuszki).

OTOCZENIE INSTYTUCJI
Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku znajduje się na poziomie parkingu.

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI
Recepcja i oznakowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, którą użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz, znajdują się na poziomie wejścia do budynku. Każda kondygnacja budynku dostępna jest poprzez windę osobową, której każdy poziom jest zapowiadany przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy posiadają napisy wypukłe oraz alfabetem Braille’a.


OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

Koordynator dostępności: 
Sylwia Kielusiak - specjalista ds. edukacji, znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 64, e-mail: s.kielusiak@mcksokol.pl 

  • bieżące wystawy wraz z replikami eksponatów
  • od listopada 2017 roku, wraz z wystawą ANTONISZ. INTERPRETACJE został w Galerii zamontowany system beaconów oraz uruchomiona specjalna aplikacja, umożliwiająca zwiedzanie wybranych wystaw osobom z dysfunkcją wzroku, połączona ze stroną internetową
  • strona internetowa – nowa strona internetowa spełnia wszystkie wymogi dostępności dla osób z dysfunkcjami wzroku
  • psy asystujące są mile widziane - w recepcji znajduje się dla nich miska z wodą
  • formy edukacyjne przygotowane do aktualnej wystawy
  • warsztaty tematyczne organizowane na podstawie rezerwacji i zgłoszeń

PROPONOWANE TEMATY ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH DLA DZIECI I MŁODZIEŻY:

CIĘCIE_GIĘCIE (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Warsztaty o dizajnie, podczas których uczestnicy mają okazję zrobić coś z niczego, zabawić się w projektantów i stworzyć niebanalne przedmioty codziennego użytku. Podczas każdego spotkania prowadzący opowiada o wybranym, światowej sławy projekcie, począwszy od tych klasycznych, po te najbardziej "zwariowane".
Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.


CZTERY KĄTY_SZTUKA PIĄTY (niepełnosprawność ruchowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Celem warsztatów jest zainteresowanie instytucją kultury, jaką jest Galeria w kontekście sztuki współczesnej, jej nowoczesną architekturą oraz przestrzenią wystawienniczą. Uczestnicy zwiedzają wystawę aktualnie prezentowaną w Galerii, a następnie w grupach projektują swoją własną galerię, zadecydują, co w niej będzie pokazane, jaka będzie jej nazwa i w jakim miejscu w Nowym Sączu mogłaby być wybudowana. Wchodzą w role artysty i architekta. Przygotują makietę galerii i własne modele dzieł sztuki, które następnie umieszczą w zaprojektowanej przez siebie przestrzeni.
Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

 
PO NITCE_ZA SZTUKĄ (niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, intelektualna, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Warsztaty mające na celu rozwój ogólnoplastyczny z naciskiem na naukę różnych technik plastycznych i ich praktyczne wykorzystanie, m.in.: malowanie zarówno pędzlem, jak i palcami, stopami, rysowanie, lepienie z masy plastycznej, plasteliny, rzeźbienie, wycinanki, układanki, tworzenie kolaży, „wydrapywanki” oraz wiele innych.

Zajęcia plastyczne są jednym ze sposobów wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka. Dają radość tworzenia, dotykania, manipulowania, oglądania i dalej idąc doświadczania świata zewnętrznego. W przypadku dzieci upośledzonych umysłowo, celem takich zajęć nie jest zrobienie pięknego, wspaniałego dzieła, lecz przekonanie dziecka, że jest sprawczy, że potrafi „coś” stworzyć.
Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

 
SZTUKA FORMY (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany opiekun tłumaczący PJM)

Uczestnicy warsztatów poznają różne materiały i techniki rzeźbiarskie oraz proces powstania rzeźby od pomysłu do realizacji. Celem warsztatów jest nauka obserwacji i uwrażliwienie na formę. Efektem zajęć będą samodzielnie stworzone rzeźby z różnych materiałów.
Liczba uczestników: 15 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.


POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI
W razie uruchomienia alarmu pożarowego i ewakuacji - winda zjeżdża lub wyjeżdża tylko na parter i z tego poziomu należy opuścić budynek na zewnątrz, kierując się do drzwi oznakowanych do ewakuacji. Niedowidzący muszą mieć opiekuna do wyprowadzenia.


POLITYKA CENOWA

Bilet normalny - 5 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) - 3 zł
Bilet grupowy (od 10 os.) - 2 zł/os.
Bilet rodzinny (1-2 rodziców+dzieci) - 1 zł/os.
Bilet promocyjny - 1 zł/os. w każdą środę
Warsztaty - 5 zł